Doprava nad 1000,- ZDARMA
0

Zkroťte jarní alergii! Máme pro vás několik užitečných tipů

Jaro je nádherným obdobím, kdy se konečně probouzí příroda. Rozkvétají stromy a keře, zahříváme se pod slunečními paprsky a užíváme si každé volné chvilky v přírodě. Velkou radost z jarního období ovšem vůbec nemají alergici. Právě pyly kvetoucích rostlin se na nějakou dobu stávají jejich největšími nepřáteli.

Pyl je nejrozšířenějším alergenem

Kjarní alergieašel, dušnost, vodnatá rýma, řezání očí, pocity pálení a svědění v krku, teplota, únava – to vše jsou jasnými příznaky alergie, tzn. nepřiměřené reakce imunitního systému na jinak zcela běžné látky. V průběhu života se projevuje až u čtvrtiny lidí, v České republice jí dokonce trpí každý pátý člověk. Vyvolávat ji mohou různé alergeny, např. potraviny, plísně, hmyzí jed, konzervační látky, prach, roztoči nebo pyl ve vzduchu.

A právě pyl trápí alergiky v jarním období nejvíce. Projeví-li se u vás alergie, určitě navštivte lékaře. Provede testy a zjistí, která rostlina vám vadí nejvíce. Neléčené alergie mohou vyústit až v těžké astma. Mnozí lidé navštěvují lékárny a vybavují se léky, které zabrání vzniku alergické reakce nebo zmírní její projevy. Tavšak než sáhnete po medikální léčbě, začněte vhodnou úpravou okolí a chování.  

 

Jak vyhnat pyl z vaší domácnosti?

Nemusíte se vyskytovat jen v blízkosti lesa, parku nebo zahrady, abyste se dostali do styku s pylem. Otevřeným oknem a zachycením na oblečení či vlložnice Picaso Manufacturyasech se snadnou dostanou až do interiéru. Proto vám doporučujeme:

  • méně větrejteotevřenými okny;
  • častěji měňte oblečení, nesušte prádlo venku;
  • jakmile přijdete domů, osprchujte se a umyjte vlasy - pylová zrnka se udržují na kůži i vlasech;
  • sledujte pylová zpravodajství a v období květu vašeho alergena se vyhněte pobytu v jeho blízkosti;
  • dbejte na zvýšenou hygienu lůžka – povlečení měňte alespoň 1x týdně, potah
  • matrace perte alespoň na 60°C, zničíte tím většinu roztočů.

Posilněte také váš imunitní systémzařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny (zejméCitrusy a zdravá stravana citrusy, šípky a ořechy fungují jako přírodní antihistaminikum) a dostatečně spěte. Zkontrolujte stav vaší matrace, polštáře i peřiny – bude-li jevit známky poškození nebo se vám dlouhodobě špatně spí, rozhodně si do ložnice pořiďte čisté nové vybavení. Zdravý a pohodlný spánek je pro každého alergika základem pro načerpání síly k boji s nepříjemnými alergiemi.

 

Mohlo by vás také zajímat: