Nevíte si rady s výběrem přikrývky? Máme pro vás pár rad nad zlato

Při výběru přikrývky záleží hned na několika faktorech:

 • Roční období a teplota ve vaší ložnici
 • Preference materiálů
 • Vaše výška
 • Případně speciální požadavky na přikrývku (hypoalergenní, z přírodního materiálu apod.)

Roční období a teplota ve vaší ložnici

Roční období hraje významnou roli v tom, jakou přikrývku vybrat. Bude chtít mít pouze jednu přikrývku na celý rok nebo preferujete střídání přikrývek podle toho jaké roční období nám za okny zrovna panuje?

Praktická celoroční přikrývka

Pokud se přikláníte k variantě mít jednu přikrývku, tak určitě doporučujeme celoroční provedení, které představuje zlatou střední cestu. Nebudete se pod ní příliš potit ani naopak třást zimou. Mezi naše nejprodávanější celoroční přikrývky patří ty s Aloe Vera.

Teplo podle potřeby ─ přikrývka 4 roční období

Pakliže jste ochotni si něco málo připlatit, tak výbornou variantou je přikrývka s označením 4 roční období, která již v sobě skrývá 3 varianty přikrývek v jedné. Přesněji řečeno představuje letní a celoroční přikrývku, které jsou k sobě svázané keprovkou (šňůrkou) a vy si je tak můžete svazovat a rozvazovat dle libosti e teplotních preferencí. Můžete z této přikrývky vytvořit letní variantu, celoroční, a také extra hřejivou na zimu, pokud obě peřiny k sobě jednodušše svážete. Na eshopu patří mezi zástupce těchto přikrývek například přikrývka Mirabell 4 roční období nebo přikrývka Climaactive 4 roční období.

Vždy záleží na okolní teplotě

Podobným způsobem by se dala popsat i teplota ve vaší ložnici, pokud máte v ložnici pod 19 stupňů °C, je možné už vybírat z hřejivých variant nebo peřiny s označením duo extra hřejivé.

Celoroční provedení je ideálním řešením, pokud se teplota v ložnici pohybuje okolo 19-22 stupňů

V případě, že v ložnici převládá teplota nad 22 stupňů je lepší se už poohlédnout po letní variantě.

Preference materiálů

Preference materiálů je další důležitý bod, který stojí za úvahu. U přikrývky vždy porovnáváte dva materiály, a to povrchový materiál a náplň. Povrchové materiály jsou v podstatě 3 základní typy, které je pak možné dále členit. Mezi 3 základní typy patří:

 • mikropolyester, 
 • bavlna 
 • a kombinace mikropolyesteru a bavlny, co se týče přikrývek z dutého vlákna.

Mikropolyester je zpravidla méně prodyšný materiál v levnějších cenových relacích. Na druhou stranu ale zase splývavější, příjemný na omak, lépe odvádí pot a je méně prašný. Tyto parametry splňuje například set Clinisan.

Bavlna jakožto přírodní materiál je daleko více prodyšná, na omak bývá pevnější oproti mikropolyesteru (méně poddajná). Jelikož se jedná o přírodní materiál je i zpravidla dražší. Tyto parametry splňuje například set Silver Origin s ionty stříbra.

Kombinace mikropolyesteru a bavlny se ve většině případů doporučuje do zařízení, kde budou lůžkoviny podléhat vyšší zátěži, jelikož má delší životnost a dá se prát na vyvářku, jedná se např. o set Mirabell.

U těchto kombinací převažuje náplň duté vlákno, které je velmi snadné na údržbu, protože si ho můžete sami jednoduše přeprat v domácích podmínkách. Právě to je velká výhoda přikrývek a polštářů z dutého vlákna.

Myslíme i na fanoušky přírodních materiálů

V naší nabídce najdete i přírodní alternativy výplní v podobě bambusové náplně (peřina Bamboo z bavlny) nebo ovčího rouna, které má ve srovnání s ostatními materiály vynikající termoregulační vlastnosti. Jeho jedinou nevýhodou je horší splývavost (poddajnost materiálu), pocitově je totiž peřina tužší.

Péřové peřiny jsou stále v kurzu

Jako specifickou skupinu přikrývek můžeme označit péřové deky, kdy je povrchový materiál navržený ze speciální bavlny, která je tkaná tak, aby zabraňovala prolézání peří ven. Co se týče vyplní, tak tady si vybíráte z kachního nebo husího peří. Kachní peří je levnější, ale některým může trošku nevábně vonět. Husí peří je zpravidla bez zápachu, má lepší plnivost, ale bývá poněkud dražší. Hlavní předností péřové přikrývky oproti ostatním materiálům je ta nejlepší izolační vlastnost. Péřová přikrývka vás vždy zahřeje nejlépe. A pokud si vyberete přikrývku, jejíž náplň bude tvořit převážně prachové peří, bude současně i velmi lehoučká oproti přikrývce z dutého vlákna.

Vaše výška

Vaše výška je rozhodující při výběru rozměru přikrývky, proto v naší nabídce najdete hned několik rozměrů:

 • Základní ─ 135x200 cm, 140x200 cm
 • Prodloužený ─ 140x220 cm
 • Francouzský ─ 200x220 cm
 • Maxi francouzský ─ 220x240 cm

Speciální požadavky na přikrývku

Speciálních požadavků může mít zákazník hned celou řadu, pokusíme se zde shrnout ty nejvíce opěvované, tím je určitě zvýšená potivost. Pro dobrý odvod vlhkosti jsme do nabídky zahrnuli hned několik řad výrobků a to Bamboo, Lyocell a nebo Coolmax. Všechny tyto zmiňované materiály mají lepší odvod vlhkosti než například 100% bavlna. Materiál lyocell, který se vyrábí celulózou dřeva a je velmi příjemný (jemný) na omak má až o 50 % vyšší nasákavost (odvod) vlhkosti než bavlněný materiál. Dalším vhodným materiálem je Coolmax, který se prvotně začal používat na výrobu funkčního sportovního oblečení. Poté přesedlal i do světa lůžkovin.

Dalším speciálním požadavkem může být vyvářka, řadu Mirabell a Clinisan můžete vyvářet až na 95 stupňů celsia.

Alergie je další často zmiňovaný požadavek, kdy pro alergiky máme vhodnou řadu jak z mikropolyesteru (řada Vital) tak i z bavlny (řada Greenfirst).

Stále více skloňovaný je v dnešní době přírodní materiál. Mezi 100% přírodní materiál patří právě péřové řady, ne však každý zákazník tento typ výrobků upřednostňuje. Pokud vám péřové výrobky nesedí najdete u nás dva typy, které jsou 100% přírodní a to přikrývka Bamboo z bavlny a přikrývka Komfort wool. Je však nutné počítat s tím, že pocitově jsou tyto obě přikrývky těžší, nežli přikrývky z dutého vlákna.