Jaro je nádherným obdobím, kdy se konečně probouzí příroda. Rozkvétají stromy a keře, zahříváme se pod slunečními paprsky a užíváme si každé volné chvilky v přírodě. Velkou radost z jarního období ovšem vůbec nemají alergici. Právě pyly kvetoucích rostlin se na nějakou dobu stávají jejich největšími nepřáteli.

Pyl je nejrozšířenějším alergenem

Kašel, dušnost, vodnatá rýma, řezání očí, pocity pálení a svědění v krku, teplota, únava – to vše jsou jasnými příznaky alergie, tzn. nepřiměřené reakce imunitního systému na jinak zcela běžné látky. V průběhu života se projevuje až u čtvrtiny lidí, v České republice jí dokonce trpí každý pátý člověk. Vyvolávat ji mohou různé alergeny, např. potraviny, plísně, hmyzí jed, konzervační látky, prach, roztoči nebo pyl ve vzduchu.

A právě pyl trápí alergiky v jarním období nejvíce. Projeví-li se u vás alergie, určitě navštivte lékaře. Provede testy a zjistí, která rostlina vám vadí nejvíce. Neléčené alergie mohou vyústit až v těžké astma. Mnozí lidé navštěvují lékárny a vybavují se léky, které zabrání vzniku alergické reakce nebo zmírní její projevy. Tavšak než sáhnete po medikální léčbě, začněte vhodnou úpravou okolí a chování.  

 

Jak vyhnat pyl z vaší domácnosti?

Nemusíte se vyskytovat jen v blízkosti lesa, parku nebo zahrady, abyste se dostali do styku s pylem. Otevřeným oknem a zachycením na oblečení či vlasech se snadnou dostanou až do interiéru. Proto vám doporučujeme:

  • méně větrejteotevřenými okny;
  • častěji měňte oblečení, nesušte prádlo venku;
  • jakmile přijdete domů, osprchujte se a umyjte vlasy - pylová zrnka se udržují na kůži i vlasech;
  • sledujte pylová zpravodajství a v období květu vašeho alergena se vyhněte pobytu v jeho blízkosti;
  • dbejte na zvýšenou hygienu lůžka – povlečení měňte alespoň 1x týdně, potah
  • matrace perte alespoň na 60°C, zničíte tím většinu roztočů.

Posilněte také váš imunitní systém – zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny (zejména citrusy, šípky a ořechy fungují jako přírodní antihistaminikum) a dostatečně spěte. Zkontrolujte stav vaší matrace, polštáře i peřiny – bude-li jevit známky poškození nebo se vám dlouhodobě špatně spí, rozhodně si do ložnice pořiďte čisté nové vybavení. Zdravý a pohodlný spánek je pro každého alergika základem pro načerpání síly k boji s nepříjemnými alergiemi.