🛍️ Sleva 500 Kč s kódem JARO500 při nákupu nad 2000 Kč nebo sleva 1000 Kč s kódem JARO1000 při nákupu nad 5000 Kč, neplatí na zboží v akci. 🛍️

Seznamte se s ortosomnií, poruchou spánku, o které jste doposud neslyšeli

Není to tak dávno, co američtí vědci pojmenovali zbrusu novou, moderní, spánkovou poruchu. Objevila se až s nástupem chytrých technologií a aplikací, které dokáží měřit délku a kvalitu vašeho spánku. Seznamte se ortosomnií.

Čím více měříte, tím hůře spíte

Žijeme v době, kdy vám hodinky za pár stovek dokáží říct, jak dlouho jste v noci spali, kolik hodin z toho hlubokým spánkem, jak dlouho jste byli v noci vzhůru a jako bonus váš spánek srovnají s dalšími uživateli. Umožní vám sledovat vývoj za poslední týdny, začít podle toho řídit večerkua mít špatný pocit z toho, že jste včera spali „lépe“ než dnes.

Pro někoho nepředstavitelné sci-fi, pro někoho realita každého dne. Mnozí lidé sledující svá spánková data je ale berou příliš vážně a neustále si myslí, že jejich spánek není „dost dobrý“ a snaží se ho mermomocí zlepšit.

Místo zlepšení se ale jejich spánek zhoršuje, jsou neustále vystresovaní, závislí na výsledku další noci.I zdravý člověk setím dokáže propracovat ke skutečné spánkové nemoci, například k nespavosti.

Velký problém je ten, že tak zvaným wearables, jak se dnes moderně přenosným chytrým zařízením jako hodinky a telefony říká, se nedá věřit. Měřící algoritmy jsou nepřesné, mají tendenci spánková data nadhodnocovat. Myslí si totiž, že spíte lehkým spánkem, i když třeba jen ležíte v posteli a hrajete si s mobilem. Lidé jim ale věří vice než lékařům.

Nový fenomén jménem ortosomnie

Toho, že se nejedná o ojedinělé případy, ale o nový fenomén, si všimli američtí vědci kolem lékařek Kelly G. Barovové a Sabry Abbottové. Nazvali ho ortosomnií, z řečtiny přeložitelný jako „ortho“ = správný a „somnia“ = spánek. Vypracovali obsáhlou případovou studii postavenou na pozorování tří pacientů, kterou publikovali v časopise JournalofClinical Sleep Medicine.

  • 40 letý muž si stěžoval na podrážděnost, nesoustředěnost a chabou paměť a únavu. Stávalo se to ale pouze ve dnech, kdy jeho měření zaznamenalo, že spal méně než 8 hodin. Dlouhodobá statistika ukázala, že spí průměrně 7 hodin a 45 minut. Přesto se ale muži zdálo, že spí málo a musí se každou noc dobrat k výsledku 8 hodin spánku.
  • 27 letá žena se syndromem neklidných nohou podstoupila měření spánku ve vědecké laboratoři, které vyhodnotilo, že je její spánek kvalitnější než odpovídá průměru její věkové skupiny. Ona ale stále více věřila svým hodinkám, které jí tvrdily, že je její spánek špatný a trpínedostatkem hlubokého spánku.
  • 65 letý muž díky roku a půl sledování svého spánku zjistil, že trpí spánkovou apnoe, nemocí často zaměňovanou s obyčejným chrápáním, kdy během spánku dochází k zástavám dechu.

Všechny tři pacienty ale měření času spánku dohnalo ke špatné spánkové hygieně – proto, aby dosáhli lepších výsledků v měření, trávili v posteli více času, než skutečně potřebovali.

Co vám skutečně pomůže ke kvalitnějšímu spánku?

Jak je z případu 65 letého muže patrné, měření spánkových dat může být užitečné. Nesmí se ale přehánět. Ke kvalitnějšímu spánku vám ale spíše pomohou starý dobrý ručně psaný spánkový diář. Do něj si zaznamenáte, v kolik chodíte spát, jak se ráno po probuzení cítíte, a jaké chování mohlo pozitivně či negativně ovlivnit to, jak jste se danou noc vyspali.

Ještě důležitější je, abyste místo aplikace poslouchali své tělo. To vám dokáže nejlépe říci, jestli se vyspalo dostatečně a je plno sil potýkat se s nástrahami celého dne.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz