V posledních letech je ve světě velmi diskutované téma, zda spát s miminkem nebo jej nechat v postýlce v odděleném pokoji. Rozhodli jste se pro první možnost? V tom případě nezapomínejte postel přizpůsobit potřebám dítěte! Poradíme vám, jak na to.

Nejnovější výzkumy pediatrů a psychologů přinesly překvapivé výsledky. Sdílení postele  přináší mnoho výhod pro kojence i pro rodiče. Děti se většinou obejdou bez dudlíku, jsou v blízkosti matky klidné a pozitivní zkušenost z dětství se u nich projeví i v dospělosti! Jsou klidnější, odolnější vůči stresu a samostatnější!

Opatření

1. POLOHA MIMINKA

Děťátko ukládejte před spánkem pouze na zádička. Výrazně eliminujete nebezpečí syndromu náhlého úmrtí nebo vdechnutí vlastních zvratků. Ujistěte se, že má kolem hlavičky dostatek volného prostoru a nikdy jí nezakrývejte!

2. MATRACE

Zkontrolujte stav své matrace. Není příliš měkká nebo naopak příliš tvrdá? Proležená? Páteř kojence by se v těchto případech deformovala. Pro dítě doporučujeme středně tuhou a prodyšnou matraci. Matrace se tělíčku kojence přizpůsobí a prodyšnost matrace zajistí, aby se miminko nepřehřívalo.

3. LŮŽKOVINY

Dítě nepřikrývejte těžkou peřinou, nedávejte do zavinovačky a vyvarujte se velkému množství oblečení. Vhodná je lehká přikrývka a polštář z přírodních materiálů. To samé platí i pro povlečení.    

4. KOJÍCÍ POLŠTÁŘ

Jestliže používáte, mějte vždy po ruce kojící polštář. Maminky, které sdílí postel se svou ratolestí, mají velkou výhodu. Nemusí vstávat a kojení probíhá v polospánku matky i kojence. Žena pak dokáže zase rychle usnout a cítí se více odpočatá.

5. PŘEKÁŽKY

Překážky mohou být různé. Některé lze odstranit. Například můžete odklidit všechny předměty z dosahu dítěte, které by jej mohly ohrozit. Máte dlouhé vlasy? Pak si je omotejte gumičkou, aby se nepřipletly do prostoru drobečka. Zajistěte postel tak, aby z ní dítě nemohlo spadnout na zem.

Jiným okolnostem bohužel někdy nezabráníte. Začala jste užívat léky? Cítíte se mnohem více vyčerpaná? Máte v posteli starší děti? V takových případech nechejte miminko spát v postýlce.