Vypínáte lampičku, přikrýváte se peřinou a spokojeně usínáte... Moment! V jaké poloze usínáte?Nezaděláváte si oblíbenou spánkovou polohou na zdravotní komplikace? Prostudujte si více informací polohách, ve kterých usínáte, a jejich vlivu na vaše zdraví.

Poloha ve spánku je totiž úzce spjatá s potížemi, jako jsou bolesti zad nebo třeba chrápání. Může vás také rušit během noci, opakovaně vás probouzet, nebo zhoršujerannívstávání.  Oblíbená spánková poloha dokonce něco vypovídá i o vaší osobnosti.                           

Na břiše                                      

Usínání a spánek na břiše je pro tělo snad nejnáročnější poloha. Utlačujete vnitřnosti, znesnadňuje dýchání a zároveň namáhá krk a spodní zádovou oblast. Spáči na břiše jsou v noci více neklidní a často sebou hází ze strany na stranu.Nedokážete-li usnout jinak, vynechejte nebo si opatřete měkký polštář, abyste udrželi krční obratle ve správné pozici.

 Spíte na břiše s rukama okolo polštáře a tváří otočenou na stranu? Hovoří se, že takoví lidé jsou velmi společenští, nechávají promlouvat svou mysl a zároveň nejsou otevření kritizování.

Na zádech 

Spaní na zádech zhoršuje problémy s bolestivými zády,  chrápánímnebospánkovým apnoe.Jestli rádi spíte na zádech, nesmíte podceňovat vybavení postele a uvědomit si, na jaké matraci spíte. Není její životnost již u konce? Neměli byste ji vyměnit za vhodnější typ?

Přetrvávají-li u vás  spánkové poruchy dlouhodobě, konzultujte je se svým lékařem. Můžou totiž vést k řadě problémům -mrtvici, vysokému krevnímu tlaku či srdečním onemocněním.

Spíte na zádech s rukama nataženýma podél těla? Pozice 'vojáka' vypovídá o tom, že patříte mezi klidné a tiché osoby, ale zároveň můžete mít velká očekávání od sebe i od druhých.

 Ležíte na zádech s rukama v blízkosti hlavy? Poloha 'hvězdice' o vás prozrazuje, že jste skvělým posluchačem a nechcete být středem pozornosti.

 Na boku

 Spaní na boku je považováno za nejzdravější, zejména pro vaši páteř, jelikož jiudržujete v přirozené poloze, elipsovité křivce. Spaní na levém boku doporučují lékaři hlavně těhotným ženám. K ženě i dítěti se dostane více prokrvení a živin, alesamozřejmě se nic nestane, když budou spát v jiné poloze. Především je potřeba důvěřovat svému tělu! Miminko by se stejně ozvalo samo, kdyby mu něco nevyhovovalo. :-)

 Existuje více variant, jakým způsobem spát na boku. Mezi ty nejpohodlnější patří, když spíte na boku s lehce ohnutými koleny směrem k hrudi. Taková pozice je nejobvyklejší zejména u žen a vypovídá o tom, že jste přátelští a citliví jedinci.

 Spáči na boku s pažemi nataženými dopředu jsou otevřeně smýšlející, ale také podezíraví a tvrdohlaví.