Představte si, že jste si u nás pořídili matraci Tropico Amundsen. Má čtyřvrstvé jádro, nadstardartní výšku 26 cm, speciálně tvarované profily se starají o správnou oporu páteře ve všech polohách a matrace je velmi prodyšná a pružná. Co udělat pro to, aby to tak zůstalo?

 1. Matraci otáčejte a větrejte - Matraci pravidelně otáčejte, např. pokaždé, když perete její potah. Když otáčení provádíte, postavte ji na chvíli na čerstvý vzduch, alespoň k oknu, ideálně ven

 2. Udržujte matraci čistou - Pokaždé, když měníte ložní prádlo, matraci vysajte. Praní potahů se doporučuje při každé druhé výměně ložního prádla.

  Častou údržbou výrazně snížíte množství prachu v matraci a tím i populaci roztočů. V 10 gramech prachu žije přibližně 25 000 roztočů. Zvláště alergici by měli matrace čistit velmi často.

 3. Matraci chraňte - Ideální je, pokud má matrace snímatelný potah. Spring Vital je opatřena zipem po celém svém obvodu umožňujícím jednoduché sejmutí a vyprání.

  Skvělým doplňkem výrazně prodlužujícím životnost matrace je matracový chránič. K naší matraci se ideálně hodí chránič Vital.

 4. Matraci správně umístěte - Pro každou matraci je vhodný jiný podklad. Pro náš příklad je ideální lamelový rošt, aby matrace co nejlépe dýchala. Díky tomu se pod ní nehromadí tolik vlhkosti a netvoří se plísně. Z tohoto důvodu nikdy nevolte rovný neprodyšný podklad.

 5. Nezatěžujte matraci - Tohle pravidlo se vám bude dodržovat asi těžko, ale nedovolte vašim dětem po matraci skákat. Ať se vyblbnout někde jinde. Vysoká zátěž při poskakování může zhoršit vlastnosti matrace.

  Zároveň matraci nezatěžujte ani těžkými předměty. Např. si na postel neodkládejte kufr při balení.


Může se to zdát jako náročná údržba časově i fyzicky, ale většina kroků se provádí při povlékání a nezabere více než několik desítek minut. Tento čas se vám bohatě vrátí na prodloužení životnosti matrace o několik let.