🛍️ Sleva 500 Kč s kódem JARO500 při nákupu nad 2000 Kč nebo sleva 1000 Kč s kódem JARO1000 při nákupu nad 5000 Kč, neplatí na zboží v akci. 🛍️

Desatero k Mezinárodnímu dni zdravého spánku

21. března se probouzíme ze zimního spánku, vítáme jaro a zároveň si připomínáme Mezinárodní den spánku. V dnešní uspěchané době je stále aktuálnějším a diskutovanějším tématem nezdravý a nekvalitní spánek. A bez něj se nám dlouhodobě špatně funguje. Začněte s tím něco dělat. Zabraňte jarní únavě a začněte kvalitně spát pomocí několika osvědčených tipů! Čtěte dál.

Desatero pro zdravý a spokojený spánek

  1. Kvalitní lůžko. Možná vám tento bod připadne zbytečný, ale vězte, že mnoho lidí stále nevěnuje pozornost místu, kde každou noc uloží své tělo k odpočinku a po probuzení se diví, že se cítí unavení.

Pro ideální postel jsou rozhodující 4 základní věci:

  • bytelná konstrukce,
  • vhodný rošt,
  • materiál lůžkovin (přírodní materiál je příjemnější než umělé tkaniny)

a nejdůležitější je správná matrace. Jedině s kvalitní matrací můžete dosáhnout maximálního regeneračního účinku a zároveň ochránit své zdraví. 

2. Čistá mysl. Průběh spánku zásadně ovlivňují vaše myšlenky. Na co myslíte těsně před spaním? Naříkáte nad událostmi, které se odehrály v průběhu dne? Kritizujete někoho nebo máte sklony k častému sebeobviňování? Tyto negativní myšlenky vám zadělávají na noční probouzení a těžká rána.

„Ráno moudřejšího večera.“ Jistě jste si pravdivost tohoto rčení ověřili již mnohokrát. Večer neinvestujte zbytkovou energii do řešení velkých problémů nebo dokonce partnerských sporů. Aktuální situaci tak můžete mnohdy mnohonásobně víc zhoršit.  

Snažte se v posteli zaměřit na pozitivní myšlenky. Vzpomínejte například na hezké chvilky z uplynulého dne. Minimálně na jednu určitě přijdete.

K pročištění a ukočírování mysli vám mohou velmi efektivně pomoci různé řízené nahrávky meditací. Stojí za vyzkoušení!

3. Není večeře jako večeře. Nechystejte si večeři jen podle svých chuťových buněk. Dbejte především na to, aby se skládala z lehce stravitelných potravin. Zavzpomínejte, co jste za celý den snědli a doplňte chybějící živiny. Poslední jídlo si dopřejte minimálně 2 hodiny před spánkem!

4. Pohybem ke spánku? Lehká procházka či jednoduché jógové cviky a protažení jsou velmi efektivním způsobem, jak připravíte tělo k ulehnutí a zlepšíte kvalitu spánku. Dávejte si naopak bedlivý pozor, abyste se minimálně 3 hodiny před plánovaným spánkem nepouštěli do fyzicky náročných sportů

5. Elektronice dejte v ložnici sbohem. Televize, počítače, mobilní telefony, tablety. Všechny tyto „chytré“ přístroje nechte v obýváku. Technika je sice fascinující a úchvatná věc, ovšem v místě odpočinku nemá co dělat! Navíc, pokud sdílíte ložnici se svým partnerem. V posteli se věnujte pouze vám dvěma a ne na sociálním sítím. 

Místo aplikaci v telefonu použijte starý dobrý klasický budík.

6. Dodržujte stejný čas. Skoncujte s výmluvami, usínejte a vstávejte každý den ve stejnou dobu, plus minus 30 minut. Vaše tělo si na pravidelný rytmus po čase navykne a automaticky se přepne do spánkového režimu, proces usínání tak mnohonásobně zkrátíte.

Tohle pravidlo samozřejmě neplatí pro maminky, které během noci přizpůsobují režim svým dětem.

7. Milujte se „po evropsku“. Příjemné zakončení dne, utužení partnerského vztahu a po vyvrcholení zaručený usínáček (především pro muže). Proč to s usínáním po sexu mají muži jednodušší? Během orgasmus vydá muž v jednu chvíli rychlou a velkou dávku energie, která ho bezprostředně po aktu vyčerpá.

Ženská cesta k orgasmu je obvykle mnohem delší a někdy i spletitá. Po vyvrcholení také orgasmické vlny přetrvávají mnohem déle než u mužů, takže se energie uvolňuje postupně. Po aktu si nepřipadají tak výrazně vyčerpané jako muži. Záleží ale také samozřejmě na okolnostech.

Nechcete se po milování cítit naprosto vyčerpaně? Zjistěte si více o vědomém milování, při kterém energii naopak získáte a vztah utužíte.

8. Nepřespěte se. Nezůstávejte v posteli déle, než je nutné. Po dostatečně dlouhém spánku o víkendu upalujte z lůžka. Vymyslete si klidně velmi jednoduchý a relaxační program, ale nezabíjejte nevyplněný čas celodenním spánkem, který vás naopak o energii připraví!

9. Omezte špatné návyky. Jste kuřák? Dáte si před spaním rádi skleničku vína nebo hrnek kafe? Nemusíte vnímat žádné aktuální problémy a příležitostné porušení je samozřejmě většinou neškodné, ovšem denní rutina těchto návyků může být příčinou nespavosti anebo přerušovaného a nekvalitního spánku.

10. Spolehněte se na sebe. Jen vy sami poznáte, které činnosti a návyky na vás zabírají nejlépe. Máte své osvědčené metody, které nejsou jen dočasným či nezdravým řešením nespavosti? Výborně! Pak v nich směle pokračujte a spokojeně spěte dál.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz